„Katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami, gdyż istnieją inne – wyżej wspomniane mRNA – które nie budzą wiążących sumienie zastrzeżeń moralnych”, poinformowała w środę w komunikacie Konferencja Episkopatu Polski, odnosząc się do szczepień dokonywanych przeciwko koronawirusowi przy użyciu szczepionek AstraZeneca oraz Johnson & Johnson. Podobnych wątpliwości u hierarchów nie budzą zaś preparaty Pfizer i Moderna.
Oficjalne stanowisko polskich biskupów w sprawie szczepionek zostało opublikowane na profilu społecznościowym KEP na Twitterze.
„Szczepionki firm AstraZeneca i Johnson&Johnson są niestety oparte na technologii bazującej na komórkach pochodzących od abortowanych płodów (korzysta się z nich w procesie namnażania tzw. składnika aktywnego szczepionki, czyli pozbawionego zjadliwości adenowirusa). Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny, gdyż w tym przypadku komórki pochodzące z abortowanych płodów stanowią niezbędne ogniwo technologii wytwarzania tych szczepionek”, czytamy w „Stanowisku” Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych podpisanym przez jego przewodniczącego biskupa Józefa Wróbla.
Biskupi zalecili również wiernym, by ci zgadzali się na zaszczepienie preparatami AstraZeneca oraz Johnson & Johnson jedynie w sytuacji, gdy nie mają możliwości zaszczepienia się inną szczepionką lub „są do tego wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami egzystencjalnymi lub zawodowymi”.
Bp Wróbel: Technologia produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny.
Stanowisko przewodniczącego Zespołu Ekspertów #KEP ds. Bioetycznych: https://t.co/eiJ8z2iHrb pic.twitter.com/pKYPIQdsmm
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) April 14, 2021