Fot. Pexels.com/Nataliya Vaitkevich

Najwyższy irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei ogłosił w piątek, że amerykańskie i brytyjskie szczepionki przeciwko koronawirusowi będą w tym kraju zakazane.

– Import amerykańskich i brytyjskich szczepionek do kraju jest zabroniony. Powiedziałem o tym urzędnikom i mówię o tym teraz publicznie – oświadczył Chamenei w wystąpieniu transmitowanym przez irańską telewizję.

Irański przywódca dodał, że „gdyby Ameryka była zdolna do wyprodukowania szczepionki, nie doświadczałaby takiej porażki w radzeniu sobie z koronawirusem we własnym kraju”. – Nie ufam im – stwierdził, dodając, że nic nie stoi na przeszkodzie, by USA i Wielka Brytania testowały swoje specyfiki w innych państwach. Chamenei oświadczył ponadto, że Iran może sprowadzać szczepionki „z innych wiarygodnych miejsc”. Według komentatorów ajatollah miał na myśli Rosję i Chiny.

Agencja Reutera przypomniała w swojej depeszy, że Iran jest najbardziej dotkniętym pandemią COVID-19 krajem Bliskiego Wschodu. Od końca 2020 roku rozpoczęto w nim badania kliniczne nad własną szczepionką przeciwko koronawirusowi.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat