Jeżeli chcesz zadbać o prawidłową florę bakteryjną jelit, należy stosować probiotyki i prebiotyki. Ale czym się dokładnie różnią? Które są skuteczniejsze i w jakich sytuacjach?
Prebiotyki mają od 3 do 20 miliardów wyselekcjonowanych i przebadanych kolonii bakteryjnych. Badania wykazują, że prebiotyki mogą przyczyniać się utraty masy ciała. Ponadto stymulują produkcję neuroprzekaźników – na przykład dopaminy, serotoniny, GABA, melatoniny. Bakteria Lactobacillus casei Shirota może poprawiać nastrój, zmniejszać niepokój – ma więc dobry wpływ na osoby z obniżonym stanem psychofizycznym. Prebiotyki ułatwiają trawienie, zwiększają wchłanianie witamin i minerałów. Są przydatne podczas kuracji antybiotykowych, bo chronią mikroflorę jelitową, a także zmniejszają ryzyko biegunki podróżnej i poprawiają odporność.
Probiotyki to żywność zawierająca błonnik, który nie ulega strawieniu w jelicie cienkim i trafia do jelita grubego. Tam staje się pożywką dla bytujących bakterii. Probiotyki również przyczyniają się do spadku masy ciała. Jak informuje redakcja Men’s Health mogą redukować stan zapalny, pomagają we wchłanianiu witamin z grupy B oraz wapnia, których zadaniem jest wspieranie układu nerwowego. Ponadto pobudzają wzrost lub aktywność korzystnych dla organizmu bakterii w jelicie grubym. Co jeszcze? Obniżają cholesterol, syntetyzują niektóre witaminy z grupy B, witaminę K i kwas foliowy.
Który wybrać? Probiotyki bezpośrednio oddziałują na organizm, a prebiotyki są potrzebne jako pożywka dla mikrobioty jelitowej. Jedne i drugie są w takim razie potrzebne. W zależności od potrzeby w stosowaniu, należy skłonić się odpowiednio po probiotyk lub prebiotyk.