Papier toaletowy
Pixabay.com

Sytuacja gospodarcza w Polsce sprawia, że ceny wielu produktów gwałtownie rosną, a wśród nich znajdują się również podstawowe produkty życia codziennego. Tym razem dotknęło to papieru toaletowego, którego cena w ciągu roku wzrosła o prawie 50%.

Analiza cen podstawowych produktów pojawiła się w raporcie opublikowanym przez portal wiadomoscihandlowe.pl. Wynika z niego, że w ciągu roku ręczniki papierowe podrożały o 59%, a papier toaletowy o 47%.

– W jednym z warszawskich supermarketów za rolkę ręczników papierowych należy zapłacić 28,79 zł, papier toaletowy pakowany po 8 szt. kosztuje prawie 25 zł, natomiast za 12 rolek trzeba zapłacić ponad 33 zł” – informują redaktorzy.

Jak się okazuje, za taki stan rzeczy odpowiedzialne są rosnące ceny celulozy. – Jej niedobory zostały pogłębione przez wojnę w Ukrainie. Przy zmniejszonych dostawach z Azji, brak rosyjskiej celulozy szybko przełożył się na skok cen – wyjaśnia w rozmowie z money.pl dr Agnieszka Gawlik z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.

Jak wynika z przeprowadzonej analizy, w większych dyskontach cena za paczkę 16 rolek papieru dochodzi nawet do 45 zł. W przypadku marek własnych, opakowania zawierające 10 rolek to koszt około 20 złotych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę