REKLAMA

kasztany
fot. Pixabay

W powietrzu czuć już jesień. Niekwestionowanym symbolem tej pory roku są oczywiście kasztany. Znajdziemy je chociażby w miejskim parku podczas jesiennego spaceru. Kasztany nadają się nie tylko do tworzenia przeróżnych bukietów w jesiennym stylu. Okazuje się, że takie dary natury przydadzą się także w domowych porządkach.

REKLAMA

Kasztany. Jak wykorzystać je w domowych porządkach?

Jeśli często korzystasz z internetowych porad dotyczących sprzątania, nie możesz przeoczyć tego triku z użyciem kasztanów. Większość ludzi zupełnie uświadamia sobie tego, że mogą się one przydać np. do prania odzieży. Powstanie z nich bezpieczny, a przy tym niedrogi środek piorący.

Aby wykonać taki preparat, przyszykuj kasztany (kilka sztuk), opłucz je w wodzie, a następnie rozbij młotkiem albo pokrój na ćwiartki. Potem usuń z nich łupinki i przełóż do naczynia z zakrętką. Zalej rozdrobnione kasztany gorącą wodą (ok. 300 ml), zamknij naczynie i lekko nim wstrząśnij. Domowy środek piorący jest już prawie gotowy, teraz wszystko odcedź przez sito.

REKLAMA

Inne naturalne produkty do prania ubrań

Oprócz kasztanów do prania odzieży (zarówno w białym, jak i innym kolorze) przyda się ocet. Moc piorącą ma też soda oczyszczona. Przywróci intensywną biel skarpetkom czy koszulom. Natomiast z uporczywymi plamami (np. po winie czy herbacie) doskonale poradzi sobie kwasek cytrynowy.

REKLAMA