Koronawirus
Zdj. ilustr./Pixabay.com

Prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, przedstawił w sobotę na antenie TOK FM swoje prognozy dotyczące rozwoju czwartej fali pandemii.

– Myślę, że nie będzie 10 tys. zakażeń. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że zaszczepionych jest 60 proc. osób dorosłych – to są dane z poniedziałku – to 60 proc. jest właściwie chronione przed ciężkim przebiegiem. No i generalnie w ogóle przed zakażeniem, ale powiedzmy, że można zachorować, ale ten przebieg z reguły jest łagodny – powiedział Horban.

– Czyli pozostaje 40 proc. dorosłego społeczeństwa niezaszczepionego. Połowa z tych ludzi przeszła COVID-19 (…). W związku z tym zostaje nam 20 proc. dorosłej populacji, która jest niezaszczepiona, która nie ma przeciwciał i która potencjalnie będzie chorowała –  dodał.

Jednocześnie prof. Horban zaapelował do wszystkich, aby zachęcali do szczepień przeciw COVID-19. Jak podkreślił, jako lekarz z częścią osób niezaszczepionych „spotka się na oddziale i dla niektórych będzie to ostatnie spotkanie z ochroną zdrowia”.

Doradca premiera ds. COVID-19 przyznał, że na co dzień w szpitalu ma do czynienia z osobami, które nie zaszczepiły się, chociaż miały taką możliwość, i ciężko przeszły chorobę.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!