Mimo iż program bezpłatnych leków dla seniorów działa już od kilku lat, wciąż wiele osób po 75. zostawia w aptekach wysokie kwoty. Lekarze wypisujący recepty nie zawsze informują pacjentów w podeszłym wieku, że mogą uzyskać receptę z kodem „S”, uprawniającą do odebrania leku bezpłatnie. Seniorzy często niewiedzą też, jakie leki mogą w ten sposób otrzymać. Jak działa program leki 75 plus?
Recepty dla bezpłatne leki dla seniorów mogą wypisywać wyłącznie lekarze POZ (interniści i rodzinni) oraz pielęgniarki POZ, zatrudnieni w przychodniach. Taka recepta nie różni się niczym od zwyklej recepty, jedynie w jej górnym polu „uprawnienia dodatkowe” musi być wpisana litera „S”. Może to zrobić wyłącznie osoba wystawiająca receptę. Co ważne, lekarz bądź pielęgniarka POZ mogą wypisać taką receptę również na leki zalecone przez lekarza specjalistę. Wystarczy, że specjalista wystawi zaświadczenie, że dane leki zleca. Pacjent musi dostarczyć to zaświadczenie lekarzowi z przychodni POZ, a ten wypisze na jego podstawie receptę z kodem „S”.
Lista darmowych leków jest systematycznie aktualizowana. Znajdują się na niej leki stosowane w najczęstszych schorzeniach seniorów: nadciśnieniu, miażdżycy, osteoporozie i wielu innych. Jeśli senior otrzymał receptę na lek spoza listy (odpłatny), warto zapytać w aptece, czy na liście znajdują się jego bezpłatne odpowiedniki. Przy kolejnej wizycie u lekarza można poprosić o wypisanie recepty na jeden z bezpłatnych leków.