Regularne mierzenie ciśnienia może pomóc lepiej wykryć problem. Aby zmierzyć ciśnienie krwi możemy, po pierwsze: udać się do lekarza i skorzystać z jego usług lub dokonać pomiaru we własnym domu przy użyciu ciśnieniomierza. Jednak pierwsza opcja może mieć jedną wadę – wyniki ciśnienia nie zawsze odzwierciedlają realny stan, co wynika min. z podenerwowania pacjenta. W domu nie ma o tym mowy – jesteśmy wówczas zrelaksowani, a pomiar jest zwykle bardziej wiarygodny.
W czasie mierzenia ciśnienia trzeba pamiętać kilku zasadach:
Pół godziny przed pomiarem nie pal papierosów, nie podejmuj intensywnego wysiłku i nie pij kawy. Przed wykonaniem pomiaru usiądź wygodnie i odpręż się około pięć minut. Stopy trzymaj na podłodze, a ciśnieniomierz nałóż na przedramię tej ręki, która u ciebie nie góruje, oprzyj ją swobodnie o płaski obszar najlepiej na wysokości serca. Wykonaj nie jeden pomiar, ale dwa bądź trzy (w odstępach co kilka minut), potem zapisz wyniki, zsumuj je i wyciągnij z nich średnią. Znaczenie ma zachowanie regularności pomiarów – jedynie dzięki niej można we właściwym momencie wykryć nieprawidłowość i zgłosić się do specjalisty.
Ciśnieniomierz w domu
Aktualnie mamy do wyboru dwa rodzaje aparatów do pomiaru ciśnienia – ciśnieniomierze elektroniczne i sprężynowe. Te pierwsze można obsłużyć nawet jedną ręką, są proste w użyciu (wystarczy tylko sprzęt nałożyć na ramię albo nadgarstek i wcisnąć przycisk). Wynik będzie można zobaczyć na wyświetlaczu. Z kolei urządzenia sprężynowe są stosowane zazwyczaj w gabinetach lekarskich oraz pozostałych jednostkach leczniczych i mało kiedy docierają do domów – ponieważ do ich użycia potrzebne są dwie ręce, co wyklucza opcję samoobserwacji.