Jaka grupa w Polsce najczęściej zaraża się Deltą?

Fot. Pexels.com/Martin Lopez

Indyjski wariant koronawirusa częściej zakaża młodych ludzi. Eksperci informują, że największa liczba zakażeń Deltą wśród młodych została zaobserwowana m.in. w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Wielkiej Brytanii oraz Australii. Z najnowszych danych resortu zdrowia wynika, że podobnie jest w Polsce. W naszym kraju Deltą najczęściej zakażają się trzydziestolatkowie.

REKLAMA

Na 226 wykrytych dotychczas osób zakażonych mutacją z Indii aż 22,1 proc. osób stanowią ludzie w wieku 30–39 lat. Kolejna grupa wiekowa, w której zakażeń Deltą jest najwięcej, to czterdziestolatkowie. Osoby w wieku 40–49 lat stanowią 17,3 proc. wszystkich zakażeń tą mutacją w Polsce, a młodzież do 15. roku życia – 14,2 proc.

– Zwiększona zachorowalność wśród ludzi młodych wynika z tego, że jest to grupa, która w dużej mierze nie zdążyła się jeszcze zaszczepić. Jest bardzo prawdopodobne, że młodych będzie chorowało u nas jeszcze więcej – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych ze szpitala w Białymstoku.

REKLAMA

– Co prawda osoby młode w większości chorują łagodnie, ale zdarzają się wśród nich przypadki osób np. z wielochorbowością, u których przebieg choroby jest bardzo ciężki – zaznacza lekarka.

Podziel się: