Nawet o 30 procent może się zmniejszyć ryzyko zachorowania przez kobiety z nadwagą na cukrzycę typu 2, jeśli będą stosowały dietę bogatą w składniki kuchni śródziemnomorskiej – tak wynika z badania opublikowanego w JAMA Network Open.
Badanie przeprowadzono na grupie ponad 25 tysięcy kobiet, które poddały się testom w ramach akcji Women’s Health Study (WHS). Naukowcy zgodnie przyznali, że stosowanie śródziemnomorskiej diety wpływa na długotrwałe zmiany w biomarkerach organizmu.
– Wyniki tego badania nie są dla mnie zaskakujące, ponieważ niski indeks glikemiczny, pokarmy o wysokiej rozpuszczalności błonnika – takie jak owoce, warzywa, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe – od dawna uważane są za podstawę dobrego zarządzania poziomem cukru we krwi – powiedział Andy De Santis, dyplomowany dietetyk, cytowany przez ,,Wprost”.
W ramach diety śródziemnomorskiej przyjmowane są zdrowe tłuszcze, zawarte między innymi w świeżych warzywach i owocach morza. W potrawach tej kuchni znajduje się ponadto dużo oliwy z oliwek, awokado, orzechów, tłustych ryb, a z drugiej strony mało czerwonego wina i nabiału. Według ekspertów stosowanie tej diety sprzyja również zmianom stylu życia, między innymi w postaci zwiększonej aktywności fizycznej.
Autorzy badania podkreślili jednocześnie, że udział w nim wzięły głównie kobiety dobrze wykształcone, pracujące, będące przedstawicielkami białej rasy. W celu przeniesienia uzyskanych wyników na inne grupy społeczne niezbędne jest przeprowadzenie dalszych badań.