Kiedy wrócimy do normalności sprzed pandemii? Twórca szczepionki na COVID-19 podał termin

REKLAMA

Jeden z twórców szczepionki na COVID-19, prof. Ugur Sahin wypowiedział się na temat tego, kiedy możemy wrócić do normalnego życia sprzed pandemii. Według niego kluczowe będą wiosna i lato 2021 roku. Okresy te mają dać odpowiedź, czy koronawirus faktycznie będzie w odwrocie.

Jak przyznał prof. John Bell z Oxford University, jego zdaniem powrót do normalności nastąpi już wiosną 2021 roku. Wówczas liczba zakażeń na całym świecie wyraźnie spadnie, a ponadto pierwsi ludzie zostaną zaszczepieni przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Jak podaje portal wGospodarce.pl, pierwsze dawki preparatu mają otrzymać mieszkańcy Wielkiej Brytanii jeszcze w 2020 roku.

REKLAMA

Jestem prawdopodobnie pierwszym specjalistą, który tak twierdzi, ale mówię o tym z przekonaniem – powiedział prof. Bell.

Większą ostrożność w swoich przewidywaniach wyraził prof. Ugur Sahin, jeden z twórców szczepionki pochodzącej z koncernu farmaceutycznego Pfizer. W wywiadzie dla BBC wyznał, że w jego opinii bardziej realistyczną perspektywą jest jesień i zima 2021 roku. Wówczas szczepienia przeciwko COVID-19 miałyby być bardziej powszechne dla ludzkości.

Jestem przekonany, że transmisja wirusa między ludźmi zostanie zredukowana przez skuteczną szczepionkę może nie o 90 proc., ale o 50 proc. – powiedział.

Tłumacząc dalej, prof. Sahin podkreślił, że większy i bardziej pozytywny efekt wiosennej dystrybucji szczepionek nastąpi latem. Wówczas powinniśmy zauważyć pierwsze pozytywne symptomy jej działania.

Lato będzie szczególnie korzystne, ponieważ powinna się obniżyć liczba zakażeń, a jednocześnie będą upowszechniane szczepienia – zauważył prof. Sahin.

REKLAMA