Fot. ilustr./Pixabay.com/Public Domain

Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim poparł wprowadzenie tzw. paszportów covidowych, które umożliwią łatwiejsze przemieszczanie się po krajach członkowskich UE osób zaszczepionych na COVID-19.

– Im więcej cyfrowych certyfikatów COVID wyda Unia Europejska w nadchodzących tygodniach, tym mniej będzie problemów – powiedział w swoim  wystąpieniu Reynders.

W jego opinii „cyfrowy certyfikat COVID UE sprawi, że obywatelom UE łatwiej korzystać z ich podstawowego prawa do swobodnego przemieszczania się”. Jak dodał, dokument ten „będzie bezpłatny, zostanie wydany we wszystkich państwach członkowskich i będzie musiał być akceptowany we wszystkich krajach”. – Przyczyni się to do stopniowego znoszenia ograniczeń – oświadczył unijny komisarz.

Reynders podkreślił także, że wprowadzenie na terenie Unii jednolitego systemu certyfikatów covidowych spowoduje, że „państwa członkowskie nie będą mogły nakładać dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu na posiadaczy cyfrowego certyfikatu COVID UE, chyba że takie ograniczenia są konieczne i proporcjonalne ze względu na ochronę zdrowia publicznego”.

– Jeżeli takie dodatkowe ograniczenia są nakładane wyjątkowo, na przykład z powodu wariantów budzących obawy, państwa członkowskie będą musiały z wyprzedzeniem poinformować Komisję i opinię publiczną – dodał Reynders.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat