Sól jest nie tylko popularną przyprawą, lecz także konserwantem. Większość osób na pewno uważa, że sól to samo zło. W rozsądnych ilościach sól jest nam niezbędna. Jest źródłem sodu, który utrzymuje równowagę w organizmie i jest składnikiem płynów ustrojowych. Problem zaczyna się, gdy w organizmie jest nadmiar sodu (hipernatremia).
Spożywanie pokarmu bogatego w sól (np. chipsy, ryby wędzone, sosy w proszku, wędliny, oliwki marynowane) i częste dosalanie domowych dań (np. ziemniaki) to główni sprawcy hipernatremii. Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy, które mogą być wyrazem zbyt wysokiego spożycia soli. Co istotne, podwyższony poziom sodu w organizmie może być również wywołany odwodnieniem, które może być efektem nie tylko zbyt niskiego spożycia płynów, lecz także gorączki, intensywnego wysiłku fizycznego, wymiotów, biegunki i niektórych schorzeń.
Lista chorób, które może powodować nadmiar soli w diecie
Nadciśnienie tętnicze
Podwyższone ciśnienie w czasie odpoczynku to objaw, który wymaga pilnej diagnostyki. Postępujące nadciśnienie na skutek nadmiaru soli można zmniejszyć przechodząc na dietę o niskiej zawartości sodu. Nie należy też zapomnieć o regularnym wysiłku. Objawami podwyższonego ciśnienia są najczęściej: szum w uszach, ból głowy, uczucie ścisku w głowie, zdenerwowanie.
Skurcze mięśni
Skurcze mięśni mogą być przejawem deficytu magnezu w organizmie, ale nie zawsze. Osoby, które spożywają nadmierne ilości soli czasem niepotrzebnie zażywają suplementy magnezu, chociaż powodem ich problemów może być nadwyżka sodu w organizmie. Skurcze mięśni związane z hipernatremią oraz towarzysząca jej utrata sił występują najczęściej w trakcie aktywności fizycznej.
Obrzęki
Osoby, które przesadzają z solą, często mają obrzęki. Opuchlizna uwidacznia się przeważnie na twarzy, ale obejmuje także kończyny dolne i dłonie.
Ból głowy
Bóle głowy (szczególnie nawracające) mogą być symptomem nadmiaru sodu w organizmie. Ból najczęściej pojawia się w okolicy potylicznej (z tyłu głowy) i może być też wynikiem nadciśnienia. Również migrena może świadczyć o zwiększonym poziomie sodu w organizmie.
Kamica nerkowa
Kamica nerkowa, jak i kolka nerkowa niejednokrotnie są związane z dietą, w której rządzą produkty zasobne w sól. Inny bardzo częsty powód powstawania kamicy nerkowej to zbyt mała ilość płynów w diecie.
Gwałtowne zwiększenie masy ciała
Nadmiar soli w organizmie prowadzi do zatrzymania wody w komórkach ciała, co powoduje zwiększenie masy ciała.
Kołatanie serca
Kołatanie serca, które pojawia się nagle i jest dość nieprzyjemne, może świadczyć o nadmiarze sodu w organizmie. Objawu tego nie należy lekceważyć, ponieważ sód, choć jest potrzebny do prawidłowej pracy serca, może także wywołać choroby serca.
Wzmożone pragnienie
Czy ciągle chce ci się pić? To może oznaczać, że w organizmie jest nadmiar sodu. Taki przejaw może wskazywać też na rozwijającą się cukrzycę, jednak w tej kwestii najlepiej poradzić się lekarza.