Nie od dziś wiadomo, że łączenie leków z alkoholem to nie jest dobry pomysł. Niektóre leki w reakcji z alkoholem, potrafią być wręcz zabójcze! Sprawdź, które i nigdy nie pij alkoholu podczas przyjmowania tych leków!
Rzeczpospolita opracowała listę, leków, których mieszanie z alkoholem może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Pierwszą grupę stanowią opioidy, leki uspokajające i nasenne. Co stanie się w połączeniu z alkoholem? Może to skutkować nadmierną sennością, zaburzeniem funkcji motorycznych, lukami w pamięci, problemami z oddychaniem a nawet śmiercią!
Druga grupa to niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. celekoksyb, naproksen, diklofenak). Co może się stać? Możemy nabawić się wrzodów żołądka, krwawienia z przewodu pokarmowego, uszkodzenia wątroby, albo problemów sercowo-naczyniowych.
Nie wolno łączyć z alkoholem leków przeciwzakrzepowych. Alkohol może spotęgować działanie warfaryny, powodując wzrost ryzyka wystąpienia krwawień wewnętrznych. Można również doprowadzić do powstania zakrzepów, udaru mózgu lub zawału serca.
W reakcję z alkoholem wchodzą również antybiotyki, chemioterapeutyki i leki przeciwgrzybicze. Na przykład azytromycyna, metronidazol, ketokonazol. Ich połączone z alkoholem może wywołać tachykardię, nagłe zmiany ciśnienia tętniczego krwi, bóle brzucha i wymioty.
Kolejnymi lekami, których nie można łączyć z alkoholem to: doustne leki przeciwcukrzycowe (takie jak glipizyd, glibenklamid, chlorpropamid), leki przeciwbólowe (np. paracetamol), leki antyhistaminowe oraz preparaty złożone stosowane w łagodzeniu objawów przeziębień, niektóre syropy przeciwkaszlowe.