Norwegia znosi wszystkie restrykcje covidowe!

Fot.ilustr.Pixabay.com/Bluespicture/Public Domain

Od 25 września w Norwegii przestają obowiązywać wszystkie obostrzenia wprowadzone w związku z walką z pandemią koronawirusa. Zostają zniesione m.in. limity zgromadzeń oraz konieczność zachowania odległości pomiędzy ludźmi. Wyjątkiem będzie izolacja osób z pozytywnym wynikiem testu na wykrycie COVID-19.

REKLAMA

– Minęło 561 dni, odkąd wprowadziliśmy najostrzejsze środki kontroli w czasie pokoju – oświadczyła premier Norwegii Erna Solberg, informując o zniesieniu restrykcji. – Teraz możemy żyć normalnie, poradziliśmy sobie lepiej niż wiele innych krajów –  dodała.

Szefowa norweskiego rządu, jak informuje PAP, podkreśliła, że odstąpienie od restrykcji covidowych nastąpiło po konsultacjach z władzami zdrowotnymi.

REKLAMA

Bezpośredni wpływ miały również wysokie wskaźniki wyszczepienia wśród Norwegów. Według oficjalnych danych do tej pory jedną dawkę antidotum na koronawirusa przyjęło  76,2 proc. ogółu mieszkańców, zaś obie –  66,5 proc.. W przypadku osób dorosłych jest to odpowiednio: 90,5 oraz 83,4 proc.

Gwałtownie zmniejszyła się również ilość zakażeń. O ile na początku września dobowy przyrost zachorowań  wynosił 1,5 tys., to w ciągu ostatniej doby tylko  nieco ponad 600.