Kanadyjscy naukowcy dowiedli, że noszenie trójwarstwowych maseczek podczas uprawiania sportu nie wpływa na natlenienie krwi i mięśni. Informacja ta może być niezwykle istotna zarówno dla amatorów biegania, jak również klubów sportowych.
Cytowane przez Radio Zet wyniki badania opublikowanego na łamach „International Journal of Environmental Research and Public Health” wskazują, że w przypadku zdrowych osób nie ma zagrożenia ograniczoną wymianą dwutlenku węgla na tlen podczas uprawiania sportu. W badaniu analizowaniu trójwarstwowe maseczki, najczęściej używane przez np. biegaczy. – W przypadku masek jednowarstwowych rezultaty mogłyby być inne – wskazali naukowcy.
Badaniom zostało poddanych 14 aktywnych fizycznie i zdrowych kobiet oraz mężczyzn. Pod uwagę zostały wzięte takie czynniki, jak ich dieta, dotychczasowa aktywność fizyczna oraz liczba godzin przeznaczanych na sen. Testy polegały na stopniowemu zwiększaniu intensywności podczas pedałowania na rowerze stacjonarnym.
Wykonywane przez ochotników ćwiczenia zostały powtórzone trzykrotnie – w chirurgicznych maseczkach, zwykłych maseczkach materiałowych i bez nich. – Zwykle uczestnicy dochodzą do wyczerpania po 6-12 minutach, zależnie od stopnia wytrenowania – powiedział prof. Phil Chilibeck, autor badania. Ćwiczenia nie wykazały większych różnic w zakresie natlenienia mięśni. – Jeśli ludzie będą nosili maski w czasie ćwiczeń, takie zajęcia mogą być bezpieczniejsze i umożliwić działanie obiektów sportowych w czasie pandemii COVID-19. Może to umożliwić również organizowanie zawodów sportowych – dodał profesor.