Fot. Twitter.com/ecuavisa

– Chcemy, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu rozpatrywane były przepisy o możliwości dostępu pracodawców do informacji o tym, czy pracownicy zostali zaszczepieniu przeciwko COVID-19 – powiedział w RMF FM wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska. – Projekt jest już przygotowany – dodał.

Zdaniem Kraski wszyscy pracodawcy powinni dostać taką możliwość. Zdradził, że będzie to projekt poselski, aby krótsza była jego ścieżka legislacyjna.

Wiceminister zdrowia pytany o to, w jaki sposób pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy podwładny jest zaszczepiony, wyjaśnił, że w systemie informatycznym będzie dostępna dla niego lista.

– W tej chwili wiemy, że wielu pracodawców chciałoby mieć taki dostęp, wiele związków i organizacji pracodawców zgłasza się także do nas z takim apelem, abyśmy jednak taką możliwość im udostępnili, ponieważ wiedzą, że każda absencja w zakładach pracy powoduje jakieś zawirowania gospodarcze. Tego też chcemy uniknąć – mówił Kraska.

Polityk zaznaczył, że pracodawca będzie mógł np. umiejscowić osoby niezaszczepione w takich miejscach, w których nie ma dużego kontaktu z innymi osobami. W ocenie wiceszefa resortu zdrowia osoby niezaszczepione nie powinny mieć obniżonej pensji.

– Tak daleko bym nie szedł, ale tutaj pracodawca będzie decydował o pensji tego pracownika – oświadczył Waldemar Kraska.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę