Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) ukarała Polski Związek Piłki Nożnej grzywną w wysokości 10 tysięcy franków szwajcarskich, czyli około 40 tysięcy złotych, w związku z wywieszeniem przez polskich kibiców „politycznego i obraźliwego” transparentu podczas przegranego meczu z Senegalem.

Na banerze eksponowanym na trybunach na stadionie Spartaka Moskwa widniał napis „Zator Polska”, zaś obok herbu Polski umieszczony został również tak zwany mieczyk Chrobrego, który jest symbolem polskich środowisk narodowych. Jego używanie na stadionach zostało zakazane przed Euro 2008 przez organizację Football Against Racism in Europe. Jednocześnie PZPN otrzymał oficjalne ostrzeżenie od FIFA.

Według kibica, któremu odebrano transparent, do zdarzenia doszło w 42. minucie meczu Polska – Senegal. Wówczas to przedstawiciel FIFA na żądanie polskiego obserwatora z ramienia tej organizacji zerwał oraz skonfiskował flagę „Zator Polska”.

„Flaga, o której mowa, została wcześniej zatwierdzona przez przedstawicieli FIFA przy wejściu na stadion (co widać na zdjęciu)”, wyjaśnia fan reprezentacji Polski na swoim profilu na Facebooku i informuje, że „kibice reprezentacji Polski z Zatora oraz działający jako grupa Wislacki Zator zapowiadają, że tak tej sprawy nie zostawią”. „Będą domagać się zwrotu flagi oraz wpłacenia €10 000 dobrowolnej wpłaty przez FIFA na rzecz Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – organizacji kombatanckiej zrzeszającej byłych żołnierzy NSZ, NOW oraz innych oddziałów związanych z narodowym podziemiem z czasów okupacji niemieckiej a później sowieckiej”, pisze kibic.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę