REKLAMA
ShareInfo.plZdrowieRady dla tych, co nie mogą oddychać w maseczce…

Rady dla tych, co nie mogą oddychać w maseczce…

REKLAMA

Od niedawna jest obowiązek noszenia maseczki lub innych osłon twarzy. Dla wielu osób zasłanianie ust powoduje, że się duszą. Co zrobić w takiej sytuacji?

Zgodnie § 18 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 15 kwietnia 2020 r. obowiązku zakrycia nosa i ust nie stosuje się do osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane. To oznacza, że policja może egzekwować obowiązek zakrywania ust i nosa, jak również jest uprawniona do śnienia, czy dana osoba jest wyłączona z tego obowiązku.

REKLAMA

Kiedy nie ma obowiązku zakrywania części twarzy? W pojeździe samochodowym, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem do ukończenia 4. roku życia; w przypadku dziecka do ukończenia 4. roku życia; w przypadku osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów; w przypadku kierowcy środka publicznego transportu zbiorowego lub pojazdu samochodowego wykonującego zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tego transportu albo przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie zarobkowego przewozu osób, zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność; w przypadku duchownego sprawującego kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania; żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe, stosujących środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski na jednej z ostatnich konferencji prasowych powiedział, że powinniśmy przyzwyczaić się do noszenia maseczek, bo prawdopodobnie, będą towarzyszyć nam nawet przez kolejne 2 lata. Dla wielu osób, to prawdziwy koszmar. Jak w takim razie nosić maseczkę, aby nie sprawiała ona problemów w oddychaniu?

Jak informuje Papilot, dr Elżbieta Dudzińska, w rozmowie z portalem polsatnews.pl wyjaśniła, jak należy oddychać, gdy nos i usta są zasłonięte maseczką. Należy wtedy spokojnie oddychać przez nos, biorąc wdech i wydech. Wskazane jest oddychanie przeponowe. Wydech przez nos chroni nas przed koronawirusem. Poza tym poprawia kondycję płuc i poprawia pobór tlenu. Gorzej wygląda sytuacja z dziećmi, bo one w 40-50 proc. oddychają przez usta. Dlatego warto w domu ćwiczyć spokojne oddychanie przez nos. Wtedy dziecko będzie mniej nerwowo oddychało przez maseczkę.

REKLAMA

REKLAMA

NAJNOWSZE