Robię sałatkę jarzynową bez groszku z puszki. Dodaję inny składnik, wychodzi wybornie

sałatka jarzynowa i groszek konserwowe
fot. screen Youtube / Вкусные советы / Der Hobbybäcker

Święta Bożego Narodzenia bez sałatki jarzynowej? Dla wielu osób jest to nie do pomyślenia. Przepadają za nią miliony osób i nic dziwnego, bo jest zdrowa i pyszna. U mnie w domu mama przyrządza kultową sałatkę bez groszku z puszki. A jak jest u ciebie? Chociaż zielone kuleczki świetnie pasują do warzywnej kompozycji, to zdecydowanie lepiej jest zamienić warzywo konserwowe na inne. Sałatka wiele na tym zyska, a dobry sos tylko wzbogaci jej smak.

REKLAMA

Czego nie powinno zabraknąć w sałatce jarzynowej?

Świąteczna sałatka nie może obyć się bez marchewki, ziemniaków, jajek, pietruszki i selera. Niektórzy dorzucają również kukurydzę, cebulę lub pora, a także groszek z puszki.

Kuchnię mojej mamy docenia cała rodzina. Uważa ona, że ostatni z wymienionych składników niszczy smak kultowej sałatki, bo niezbyt dobrze pachnie i ma paćkowatą teksturę. Groszek z puszki prawie zawsze zamienia na groszek mrożony.

REKLAMA

Sałatka jarzynowa musi być z groszkiem, ale niekoniecznie konserwowym

Zamiast warzywa z puszki, warto użyć tego w formie mrożonej. Chociaż składnik z puszki jest łatwo dostępny, tani i nadal wartościowy. Jednak jego smak różni się nieco od mrożonki, co wcale nie oznacza, że jest gorszy. Jednakże prawdziwi koneserzy jedzenia powinni skosztować wersji sałatki jarzynowej z groszkiem mrożonym, który ma piękny zielony kolor, lekko twardą konsystencję i „prawdziwy” smak. Aczkolwiek mnóstwo ludzi decyduje się na konserwę, bo jest nieco łatwiejsza w „użyciu”.

A przecież przygotowanie mrożonego groszku zielonego to łatwizna. Zanurzamy go w niedużej ilości wrzącej wody na 3 minuty, po tym czasie przelewamy chłodną wodą i gotowe. Dzięki tej ostatniej czynności kuleczki zostaną zahartowane i zachowają wyrazistą zieloną barwę. Warzywo można z sukcesem dodać do sałatki, jak i wielu innych dań.

REKLAMA

Czym jeszcze warto wzbogacić kultową sałatkę jarzynową?

Wiele osób wrzuca do sałatki pokrojone jabłko, ogórki kiszone i cebulę (uprzednio sparzoną).