Jak poinformowała stacja CNN, Rosjanie zwiększyli swoją aktywność militarną w obwodzie kaliningradzkim. Rozbudowa instalacji wojskowych na tym terenie, z uwagi na jego położenie, jest szczególnie niebezpieczna dla Polski.

Z analizy zdjęć satelitarnych opublikowanych przez CNN wynika, że Rosjanie zakończyli budowę 40 nowych bunkrów zwiększających pojemność magazynów wojskowych w pobliżu Primorska. Nowe bunkry wybudowano obok starych, dużo mniejszych.

Na innych fotografiach widoczna jest modernizacja baz lotniczych w Czkałowsku i Czerniachowsku, gdzie w ubiegłym roku przeniesiono systemy rakietowe Iskander.

Zdjęcia wskazują też na to, że obecnie są unowocześniane cztery obiekty wojskowe w rejonie Kaliningradu. Wśród nich znajduje się między innymi baza, w której Rosjanie składują broń jądrową.

Opublikowane przez telewizję CNN fotografie pochodzą od izraelskiej firmy ImageSat International. Zostały one zrobione między 19 lipca a 1 października.

Admirał James Foggo, dowódca marynarki wojennej USA w Europie i Afryce, zapewnił w rozmowie z CNN, że rosyjska obecność w Kaliningradzie nie powstrzyma NATO przed działaniami w regionie. – Nie damy się zastraszyć systemami, które tam się znajdują – oświadczył Foggo.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę