Węgierska naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller poinformowała we wtorek, że do tego kraju dotarła już pierwsza partia rosyjskiej szczepionki przeciwko COVID-19 Sputnik V. Według brytyjskiego czasopisma naukowego „The Lancet” skuteczność tego antidotum wynosi ponad 91 proc., strona rosyjska twierdzi natomiast, że jest to ponad 98 proc.

Na razie Węgry otrzymały 40 tys. ampułek Sputnika V, co wystarczy do zaszczepienia 20 tys. osób.  Docelowo rosyjski specyfik ma przyjąć milion Węgrów.

Według oficjalnych danych do tej pory na Węgrzech zaszczepiono 243 tys. osób, przede wszystkim pracowników służby zdrowia oraz pensjonariuszy tamtejszych domów opieki.

Z informacji przekazanych przez Mueller wynika, że na Węgrzech spada liczba aktywnych zakażeń, których obecnie jest poniżej 90 tys. W ciągu ostatniej doby zanotowano 578 przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 78 osób. W sumie liczba przypadków COVID-19 od początku pandemii zbliża się na Węgrzech do 370 tys., natomiast liczba zgonów to ponad 12600 osób.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę