Skutki uboczne po trzeciej dawce szczepionki? Amerykanie ujawnili dane

szczepionka
fot. Unsplash

Polsat News donosi, że do tej pory nie zaszczepiła się prawie połowa Polaków. Co najmniej pierwszą lub dwoma dawkami jest zaszczepione około 52% obywateli Polski. Masa Polaków stroni od przyjęcia zastrzyku przeciw COVID-19 z powodu obawy o ewentualne skutki uboczne. Teraz dochodzi jeszcze trzecia dawka. Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) ujawniło, jakich skutków ubocznych należy się spodziewać po przyjęciu kolejnej dawki szczepionki.

REKLAMA

Obecnie trwają badania nad tym, czy trzecia dawka szczepionki w ogóle jest bezpieczna. Testowane są preparaty dwóch firm – Pfizera i Moderny. Amerykańskie CDC – począwszy od połowy sierpnia – zajmuje się analizowanie ewentualnych skutków ubocznych, spowodowanych przyjęciem trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Do tej pory przyjrzeli się reakcjom u 12 600 przypadków osób o osłabionej odporności.

Wnioski amerykańskiej agencji rządowej są już jasne – skutki uboczne po przyjęciu trzeciej dawki są podobne do tych, z którymi zmagali się pacjenci po zaaplikowaniu im drugiej dawki. Jak zapewnia CDC, skutki uboczne mają być łagodne lub umiarkowane i przemijające. Podobnie jak po szczepieniu drugą dawką, mają występować na drugi dzień po aplikacji.

REKLAMA

Jak wykazały badania, wśród 70-80% przypadków, po zaaplikowaniu drugiej lub trzeciej dawki występowały takie skutki uboczne, jak ból głowy, gorączka, opuchlizna i bój w miejscu ukłucia.

Według informacji zza oceanu, w USA trzecią dawkę przyjęły ponad 2 miliony osób – w tym prezydent Joe Biden. Co ciekawe, Amerykanie czasem szczepią się nielegalnie. Około milion osób, nieuprawnionych do przyjęcia trzeciej dawki preparatu przeciwko COVID-19, i tak się zaszczepiło.

REKLAMA

Podziel się: