Słynny piłkarz Michel Platini, szef UEFA w latach 2007–2015, został we wtorek aresztowany we Francji w związku z aferą korupcyjną, dotyczącą przyznania w 2010 roku Katarowi organizacji piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku.  

Platini to ikona francuskiego i europejskiego futbolu. Był zawodnikiem AS Nancy, AS Saint-Etienne i Juventusu Turyn, z którym dwa razy zdobył mistrzostwo Włoch, Puchar Włoch, Puchar Mistrzów, Puchar Zdobywców Pucharów i Puchar Interkontynentalny. Trzykrotnie był laureatem Złotej Piłki dla najlepszego piłkarza Europy. W reprezentacji Francji rozegrał 72 mecze.

Platiniego aresztowano w mieście Nanterre, znajdującym się niedaleko od Paryża. Tamtejsza prokuratura, która zajmuje się aferami finansowymi, chce stwierdzić, czy do poparcia kandydatury Kataru skłonił Platiniego ówczesny prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Katarczycy mieli obiecywać Sarkozy’emu, że zainwestują w paryski klub Paris-Saint Germain pod warunkiem, że Francja ułatwi im uzyskanie prawa do organizacji mundialu.

Prezydent Francji miał zgodzić się na ten warunek i podczas kolacji w Pałacu Elizejskim poprosić Platiniego, by ten – zamiast głosować na Stany Zjednoczone – oddał głos na Katar.

W efekcie Platini miał kilka razy spotkać się z katarskimi przedstawicielami na kilka dni przed oficjalnym ogłoszeniem organizatora mundialu..

Postępowanie w tej sprawie objęło także byłego sekretarza generalnego Pałacu Elizejskiego Claude’a Guéanta.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę