Zdj. ilustr./Pexels.com/Nandhu Kumar

W piątek austriackie władze przekazały, że w związku z pogarszającą się sytuacją pandemiczną od poniedziałku na terenie całego kraju będzie obowiązywał lockdown. Od lutego z kolei obowiązywać ma obowiązek szczepień dla wszystkich obywateli.

Do tej pory w Austrii w pełni zaszczepiło się około 66% mieszkańców, co stanowi jedną z najniższych wartości w Europie Zachodniej. Jednocześnie notowane tam są jedne z najwyższych liczb zakażeń – w skali siedmiu dni zachorowalność wynosi 971,5 na 100 tysięcy osób – podaje „Rzeczpospolita”.

Salzburg i Górna Austria, czyli dwa najbardziej dotknięte pandemią austriackie landy zapowiedziały już, że od poniedziałku wprowadzane będą lokalne blokady. Jednocześnie lokalne władze naciskają na rząd, aby zrobił to samo w całym państwie.

W tym tygodniu wprowadzony został lockdown dla wszystkich nieszczepionych osób. Mimo to liczba zakażeń stale rośnie i znacznie przekracza wyniki z ubiegłego roku. Wówczas również wprowadzano całkowity lockdown.

Jeśli mieszkańcy od 1 lutego odmówią obowiązkowego szczepienia mogą zostać ukarani grzywną lub nawet trafić do więzienia. W ten sposób Austria stanie się pierwszym europejskim krajem, w którym zostanie wprowadzony obowiązek szczepienia.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę