„Wszczynała kłótnie i wywoływała kłopoty”. Chińska dziennikarka skazana na 4 lata więzienia za pisanie o epidemii koronawirusa w Wuhan

Chińska dziennikarka Zhang Zhan została skazana w poniedziałek przez sąd w Szanghaju na 4 lata więzienia za artykuły o epidemii COVID-19 w mieście Wuhan. W uzasadnieniu orzeczenia sąd zarzucił dziennikarce, że swoimi materiałami „wszczynała kłótnie i wywoływała kłopoty”.

   

Zhang Zhan była jedną z nielicznych chińskich dziennikarzy obywatelskich, którzy po zamknięciu Wuhan po wykryciu tam koronawirusa pozostała w mieście i informowała o życiu jego mieszkańców.

Jak poinformował prawnik dziennikarki Zhang Keke, była ona obecna na rozprawie „na wózku inwalidzkim i była w złym stanie zdrowia”. Nie wiadomo jeszcze, czy złoży apelację od wyroku.

Zobacz także:  Kurski o zamordowaniu prezydenta Adamowicza: Gdyby zabójca oglądał TVP, być może nie doszłoby do tej tragedii
   

Zhang Zhan od połowy maja jest przetrzymywana w areszcie w Szanghaju. Nie przyznaje się do winy. W czerwcu – według informacji lokalnych mediów – rozpoczęła protest głodowy.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

OBSERWUJ ShareInfo.pl na Google News