Zdj. ilustr./Pixabay.com

Profesor Włodzimierz Gut w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej odniósł się do gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem. Wirusolog twierdzi, że odpowiedzialne za to są osoby, które albo nie przestrzegają reguł sanitarnych, albo nie wierzą w istnienie pandemii COVID-19.

– Duży wzrost zachorowań na koronawirusa to m.in. efekt braku odpowiedzialności młodszych roczników, które najmniej dostosowały się do przyjętych reguł ostrożnościowych – stwierdził prof. Gut, dodając, że skala szerzenia się pandemii „zależała i będzie zależeć od ludzi”.

Wirusolog za niezwykle szkodliwą dla skutecznego zwalczenia SARS-CoV-2 oraz jego nowszych mutacji, w tym bardzo groźnej odmiany brytyjskiej, uznał osoby, które przyjmują „postawę religijna, czyli po prostu nie wierzą w COVID”.

Jednocześnie prof. Gut ostrzegł, że zaszczepiona do tej pory mała liczba Polaków nie ma znaczenia dla populacji. – Łącznie ci, co przechorowali COVID-19, plus zaszczepieni to niespełna 10 mln, a potrzeba, żeby odporność zyskało ok. 20-30 mln – podkreślił. Według niego dopiero po przekroczeniu tego poziomu będzie można mówić, że „będzie to miało wpływ na współczynnik szerzenia się wirusa”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę