Żabka niedługo stanie się państwowym sklepem? Pojawiły się nowe informacje

Rząd weźmie się niedługo za wykup Żabki z rąk zagranicznego kapitału? CVC chce sprzedać sieć
fot. Wikimedia Commons | Domena Publiczna

Powraca temat repolonizacji sklepów Żabka. Kilka miesięcy temu w mediach gruchnęła wieść, że rząd planuje przejąć tę sieć prywatnych sklepów spożywczych. Taki ruch zasugerował m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński w czasie wakacyjnego objazdu polskich miejscowości. Teraz pojawiają się informacje, że właściciel Żabki stara się porzucić tę inwestycję. Czy rząd wykorzysta moment i wykupi sławną sieć?

REKLAMA

Żabka to franczyzowa sieć sklepów spożywczych, których w Polsce istnieje już ponad 9 tysięcy. 9-tysięczny punkt otwarto całkiem niedawno, bo pod koniec tego roku. Polakom tego sklepu z pewnością nie trzeba przedstawiać. W miastach często na jednej ulicy możemy spotkać ich nawet kilka!

Warto wiedzieć, że Żabka była pierwotnie polską siecią. Założył ją 1998 roku przedsiębiorca Mariusz Świtalski, który odpowiadał również za powołanie do życia równie sławnej Biedronki. Wszystkie udziały w Żabce odkupił od Świtalskiego w 2011 roku fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. Po 6 latach – w 2017 roku – sieć przeszła w posiadanie innego funduszu, CVC Capital Partners.

REKLAMA

Właściciel Żabki planuje pozbyć się sieci sklepów. Czy Skarb Państwa jednak zrepolonizuje sławny „spożywczak”?

Kolejne niespełna 6 lat później – czyli dzisiaj – CVC Capital Partners również planuje pozbycia się udziałów w sławnej sieci sklepów. Czy właścicielstwo nad Żabką przejmie kolejny fundusz inwestycyjny, czy może okazję wykorzystają pojedynczy inwestorzy? A może do wyścigu włączy się państwo? Nie trzeba chyba przypominać, że o nacjonalizacji żabki mówili nie tak dawno przedstawiciele polskiego rządu.

„Fundusz CVC nie wyklucza wyjścia z inwestycji przez giełdę” – pisał w środę „Puls Biznesu”. Oznacza to, że jeden ze scenariuszy zakłada wejście Żabki na giełdę, a następnie upublicznienie spółki i poddanie jej udziałów obrotowi giełdowemu. Wówczas każdy z nas mógłby zakupić cząstkę tej sieci.

REKLAMA

Wydaje się, że jednym z opcjonalnych kupców pozostaje także Skarb Państwa. O ile ufać, że Jarosław Kaczyński mówił poważnie, to byłaby idealna okazja dla polskiego rządu, aby zrepolonizować Żabkę. Jak przypomina portal „eska.pl” – Jarosław Kaczyński mówił w wakacje, że „sklepy Żabka też być może zostaną odkupione”. „Idziemy w tym kierunku” – dodał.