W Polsce panuje wciąż upał i słoneczna pogoda. Lekarze ostrzegają, że osoby, które zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi, nie powinny przebywać na słońcu, gdyż może to spowodować osłabienie organizmu.
Wojciech Pacholicki, lekarz rodzinny i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że wysoka temperatura sama w sobie „nie jest przeciwskazaniem do szczepienia ani przeciwko COVID-19, ani jakiemukolwiek innemu”.
Medyk odniósł się w ten sposób do obaw niektórych osób szczepiących się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, że przyjęcie antidotum w temperaturze ponad 30 stopni Celsjusza może być niebezpieczne dla ich zdrowia. Wątpliwości te odnoszą się głównie do weekendowych akcji szczepień organizowanych np. przez władze samorządowe w miejscach publicznych, w tym na stadionach.
Pacholicki, którego wypowiedź cytuje PAP, zaapelował, by już po przyjęciu antidotum stosować się do „kilku żelaznych zasad”.
– Pod wpływem szczepionki układ immunologiczny zaczyna intensywniej pracować, więc trzeba organizmowi dać czas na odpoczynek – wyjaśnił lekarz. – Trzeba ograniczyć wysiłek fizyczny do minimum, a przebywanie na słońcu w ogóle wyeliminować – oświadczył wiceprezes PZ. Jak dodał, długotrwała ekspozycja na promienie słoneczne i przegrzanie w ogóle nie są korzystne dla kondycji organizmu człowieka, jednak po zaszczepieniu należy uważać na to szczególnie.