ZUS
Fot. Creative Commons

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził zmiany, w myśl których emeryci i renciści będą mogli dorobić mniej do swoich świadczeń. Zmiany dotkną tych, którzy póki co nie weszli jeszcze w obowiązujący w Polsce wiek emerytalny.

Emeryci i renciści mogą sobie dorabiać do miesięcznego świadczenia. ZUS mocno jednak kontroluje wysokość tych zarobków i ustala stawki, których przekroczenie sprawi, że stracą częściowo lub w całości przysługujące im świadczenie.

O obowiązujących stawkach muszą pamiętać osoby, które nie ukończyły 60. roku życia w przypadku kobiet i 65. roku życia w przypadku mężczyzn. Co kwartał ZUS publikuje nowe stawki maksymalnych zarobków i niebawem wejdą w życie kolejne.

W trzecim kwartale 2023 roku graniczna kwota wyniesie niecałe 5 tysięcy złotych. Szefowa ZUS-u Gertruda Uścińska potwierdziła, że dokładnie będzie to 4904,10 zł. Od czerwca tego roku obowiązywał natomiast limit 4987 zł.

Zgodnie z przepisami, które obowiązują w ZUS emerytów oraz rencistów, ich przychód nie może przekroczyć 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli tak się stanie, ZUS obniży twoją emeryturę proporcjonalnie do zarobionych środków.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę