Olejek rumiankowy nie jest zbytnio doceniany i popularny w dzisiejszych czasach. Jednak na pewno większość z nas słyszała o herbacie rumiankowej i jej szerokim zastosowaniu. Działa na ogólną poprawę stanu zdrowia i ułatwia zasypianie oraz uspokaja. Ale o zaletach i właściwościach olejku rumiankowego mało kto słyszał.
Olejek rumiankowy wykazuje działania antyseptyczne, dlatego pomaga przy zwalczaniu infekcji organizmu. Wykorzystywany do inhalacji łagodzi stres, uspokaja, wycisza. Wpływa też na poprawę snu, a masaż wykonany tym olejkiem odpręża całe ciało.
Olejek rumiankowy i jego zdumiewające działanie na zdrowie i urodę
Składnikiem czynnym rumianku jest olejek eteryczny. Oprócz działania przeciwzapalnego, wykazuje też przeciwgrzybicze oraz nawilżające. W skład olejku wchodzą dwa cenne składniki aktywne – bisabolol oraz chamazulen – cenne związki wykorzystywane w kosmetologii.
Bisabolol jest silnym związkiem aktywnym. Ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące, przyspiesza regenerację skóry oraz koi ją. To także składnik kosmetyków, który działa odkażająco, natomiast chamazulen wykazuje działanie antyalergiczne i przeciwhistaminowe.
Olejek rumiankowy stosuje się w celu zmniejszenia blizn potrądzikowych. Dzięki zawartości antyutleniaczy wymiata z organizmu wolne rodniki, dlatego skóra będzie gładka po regularnym stosowaniu. W tym celu warto wlać kilka kropli olejku do hydrolatu i psikać skórę. Świetnie działa na opuchnięte oczy i cienie pod nimi oraz wyrównuje koloryt skóry i wspiera jej regenerację.
Olejek działa kojąco i uspokajająco na cały organizm. Łagodzi różne stany zapalne, poprawia elastyczność skóry i zapewnia jej sporą dawkę kwasów tłuszczowych. Działa na włosy, poprawiając ich kondycję i nawilżenie, a w dodatku to genialny sposób na łupież, ponieważ działa przeciwświądowo. Włosy po zastosowaniu są gładkie, lśniące i odżywione.
Ogólne działanie olejku rumiankowego na zdrowie
Kombinacja związków aktywnych obecnych w olejku rumiankowym powoduje, że jest środkiem o silnym działaniu przeciwzapalnym, uspokajającym, antyalergicznym, antyoksydacyjnym, immunostymulującym, przyspieszającym gojenie ran i regeneracje skóry. Ma silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Olejek stosowany doustnie ma działanie uspokajające i przeciwlękowe.