Robi się coraz cieplej, a temperatura przekroczy niedługo 30 stopni. Prognostycy są zgodni w przewidywaniach. Po deszczowym i chłodniejszym od średniej wieloletniej maju czerwiec rozpoczyna się falą prawdziwie letnich upałów. W najbliższych dniach temperatury dojdą nawet do 32 stopni Celsjusza. Powietrze przy tym będzie wilgotne i pojawią się burze.

– Prognozy numeryczne dość jednoznacznie wskazują, że od wtorku do czwartku w wielu miejscach naszego kraju możemy mieć do czynienia ze wzrostami najwyższej temperatury maksymalnej powietrza nawet powyżej 28–32 stopni Celsjusza – mówi Grzegorz Zawiślak, łowca burz.

Polska znajduje się pod wpływem wyżu PIA, który usadowił się nad Alpami. W niedzielę temperatura maksymalna powietrza na zachodzie Polski osiągnie i przekroczy 28°C.

– Ze względu na strumień powietrza napływający z południowo-wschodniej części kontynentu europejskiego, gorąca masa będzie charakteryzować się podwyższoną zawartością pary wodnej w dolnej troposferze. To wzmocni odczucie, że jest parno oraz przyczyni się do rozwoju burz – dodaje Zawiślak.

1 czerwca to pierwszy dzień meteorologicznego lata. Autorzy serwisu Meteoprognoza.pl przewidują, że upalna pogoda utrzyma się przez pierwsze 10 dni miesiąca. Najcieplej ma być we wtorek 4 czerwca. W województwie lubuskim temperatura dojdzie nawet do 32°C.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę