Ukraińcy w Polsce. Ile kosztowała pomoc dla uchodźców
fot. Pixabay

W czasie wielkiej akcji humanitarnej po wybuchu wojny na Ukrainie Polacy przyjęli pod swój dach ponad 1,4 mln Ukraińców. Na utrzymanie uciekających przed rosyjską inwazją sąsiadów wydaliśmy kwoty rzędu miliardów złotych. Ekonomista Rafał Mundry przytoczył dane, które wskazują, ile dokładnie kosztowało nas przyjęcie ogromnej fali uchodźców.

Po kilkunastu miesiącach od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę dostępne są już wyliczenia, które podsumowują wydatki Polaków na utrzymanie uchodźców z Ukrainy. Na swoim koncie na portalu X (Twitter) ekonomista Rafał Mundry opublikował dane z poszczególnych regionów Polski, które traktują o tych kosztach.

Uściślimy, że chodzi o koszty programu rządowego „40 zł na uchodźcę”. Według danych, przytoczonych przez Mundrego, Polacy wydali na tzw. wikt i opierunek dla uchodźców z Ukrainy ponad 3,6 mld złotych. Najwięcej wydali mieszkańcy Wielkopolski, Mazowsza i Śląska.

Ukraińcy muszą dopłacać do zakwaterowania i wyżywienia

Nie jest jednak tak, że to tylko podatnicy finansują pobyt uchodźców z Ukrainy w naszym kraju. Od 1 marca 2023 roku Ukraińcy muszą dorzucać się do rachunków. Obowiązuje to tych uchodźców, których pobyt w Polsce przekroczył 4 miesiące. Jak podaje „Fakt” – pokrywają oni 50 proc. pomocy (nie więcej, niż 40 zł za osobę dziennie). Istnieje również kolejny próg dopłat. Ukraińscy uchodźcy, którzy przebywają w Polsce więcej, niż 180 dni, muszą dopłacać 75 proc. do kwoty pomocy (nie więcej, niż 60 zł za osobę dziennie).

Z obowiązku dopłat zwolnieni są uchodźcy w trudnej sytuacji – tj. osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie, dzieci, emeryci, kobiety w ciąży, osoby wychowujące dziecko do 12. r.ż., oraz rodzice i opiekunowie co najmniej 3 dzieci.

Jakie świadczenia przysługują Ukraińcom

Ukraińcom przysługują różnorakie świadczenia socjalne, oferowane przez państwo. Jest to m.in. 500 plus, 300 plus oraz środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. W przypadku wyjazdu z Polski na dłużej, niż 30 dni, wypłata świadczeń jest wstrzymywana!

Do pomocy państwa należy doliczyć również koszty kształcenia obywateli Ukrainy, który przyjechali do Polski w związku z wojną – tj. kształcenie w szkołach publicznych, przedszkolach, szkołach policealnych, szkołach branżowych II stopnia i dla dorosłych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę