Sportowcy z zespołem Downa nie wezmą udziału w światowych igrzyskach? Ministerstwo sportu nie da na wyjazd ani złotówki!

Na przełomie marca i kwietnia w Turcji odbędą się światowe igrzyska osób z zespołem Downa Trisome Games 2020.  Na tę największą na świecie imprezę sportową osób intelektualnie niepełnosprawnych wybiera się również 24-osobowa reprezentacja Polski. Nie wiadomo jednak, czy pierwszy w historii występ polskich sportowców na Trisome Games dojdzie do skutku, gdyż ministerstwo sportu poinformowało, że na ten cel nie przeznaczy ani złotówki.

Pieniądze miały pochodzić z rządowego „Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2020 roku”. Na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki można przeczytać, że jego zadaniem jest „rozwijanie sportu poprzez wspieranie przedsięwzięć z zakresu upowszechniania sportu osób niepełnosprawnych”.

Tymczasem warszawska fundacja Soni, zajmująca się promowaniem i upowszechnianiem sportu osób intelektualnie niepełnosprawnych, poinformowała, że takiego wsparcia nie będzie. Resort Danuty Dmowskiej-Andrzejuk, zresztą wielokrotnej reprezentantki Polski oraz mistrzyni świata i Europy w szpadzie, odmówił przyznania środków na ten cel.

Czytaj także:  Morawiecki: Idźmy tłumnie na wybory. Koronawirus to taka choroba jak inne

„Dziś dowiedzieliśmy się, że niestety nie dostaną żadnego wsparcia z Ministerstwa Sportu, o które wnioskowaliśmy w ramach „Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2020 roku”, napisała fundacja w oficjalnym komunikacie na Facebooku.

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy za rządów PiS resort sportu odmawia pomocy sportowcom z zespołem Downa. Wyjazd na ubiegłoroczne mistrzostwa Europy, które odbywały się w fińskim Tampere stał się możliwy wyłącznie dzięki wsparciu z zewnątrz. Podczas zorganizowanej zbiórki udało się zebrać 17 tys. zł.

Koszty wyjazdu na Trisome Games 2020 wynoszą 6 tys. złotych na jednego sportowca.  Od końca ubiegłego roku trwa zbiórka funduszy na wyjazd. Tyle tylko, że w ogóle nie brano pod uwagę faktu, że resort sporu może odmówić reprezentantom Polski wsparcia finansowego na udział w tak prestiżowej imprezie.

Czytaj także:  Sensacyjny scenariusz. Po wyborach PSL wejdzie do rządu Morawieckiego?

W marcu odbędą się Światowe Igrzyska osób z zespołem Downa Trisome Games 2020 for athletes with Down syndrome z udziałem 24 zawodników z Polski! Dziś dowiedzieliśmy się, że niestety nie dostaną ŻADNEGO wsparcia z Ministerstwo Sportu, o które wnioskowaliśmy w ramach "Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2020 roku". Obejrzyjcie materiał o Igrzyskach i kosztach udziału (ok. 6 tys. zł od uczestnika), które w całości muszą pokryć rodziny zawodników i trenerów z pomocą darczyńców i ludzi dobrej woli.ZBIERAMY ŚRODKI!!! https://pomagam.pl/naigrzyska2020 lub rachunek bankowy: 30160014621876196330000001.Niepełnosprawni – Pełnosprawni w Sporcie Zakątek 21. Stowarzyszenie rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa Stowarzyszenie "Bardziej Kochani" Integracja Witold Bańka Zofia Dzięcioł – kwestia perspektywy Kuba 21_life Alicja Młodzińska Jan Filip Libicki RON – Rodzice Osób Niepełnosprawnych

Opublikowany przez SONI Czwartek, 6 lutego 2020

Komentarze