Szczepionki na COVID-19 niebezpieczne? Pojawiła się lista powikłań

Fot. Pixabay.com

W sieci pojawiła się lista potencjalnych skutków ubocznych i powikłań, jakie mogą się pojawić po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. Okazuje się, że nie jest ona bardziej groźna, niż paracetamol czy ibuprofen.

6 stycznia Europejska Agencja Leków oficjalnie zatwierdziła szczepionkę autorstwa firmy Moderna. Jej skuteczność oceniono na 94%, dlatego też bez wątpienia uznaje się ją za bezpieczną. W przyszłym tygodniu pierwsza jej partia ma dotrzeć do Polski.

   

Szczepionkę Moderny pacjenci będą otrzymywać w dwóch dawkach w 3-tygodniowych odstępach. Dopiero drugi zastrzyk zapewnia odporność na koronawirusa, co oznacza, że po przyjęciu pierwszej dawki w dalszym ciągu istnieje ryzyko zakażenia.

Co jednak najważniejsze, podczas badań klinicznych zaobserwowano jedynie nielicznie działania niepożądane o małym stopniu, jakie mogą się pojawić po przyjęciu szczepionki Moderny. Wykazano ponadto, że zazwyczaj ustępowały one po kilku dniach.

   

Wśród niepożądanych skutków zaszczepienia pojawiły się obrzęk i ból w miejscu zastrzyku, gorączka, dreszcze, zmęczenie, ból mięśni i stawów, bóle głowy, nudności czy wymioty. Nie zaobserwowano żadnych poważniejszych objawów – podaje serwis ,,Planeta”.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News