Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 są kolejną wielką imprezą sportową, która nie odbędzie się z powodu pandemii koronawirusa. O oficjalnej decyzji o przesunięciu olimpiady na 2021 rok poinformowała przed godz. 14.00 polskiego czasu japońska telewizja NHK. Jest to bezprecedensowa decyzja w historii światowego sportu.

Nowy termin igrzysk ustalili wspólnie premier Japonii Shinzo Abe oraz szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

Zmiana terminu zorganizowania olimpiady przez Japonię była inicjatywą premiera Abe. Wcześniej władze Japonii rozważały rozwiązanie pośrednie, czyli przesunięcie igrzysk na jesień obecnego roku.

Abe poinformował również, że największa impreza sportowa na świecie nie zmieni swojej nazwy i będzie odbywać się jako „Tokio 2020” i odbędzie się najpóźniej latem 2021 roku.

Organizatorzy igrzysk podkreślili, że ich celem jest przeprowadzenie „pełnych” zmagań olimpijskich, by „stanowiło to symbol zwycięstwa nad koronawirusem”.

Wspólna decyzja władz Japonii oraz MKOl jest bezprecedensowa w historii olimpizmu. Jak dotąd nigdy nie zmieniano daty igrzysk, ale je odwoływano. Zrobiono to pięciokrotnie w okresie trwania I i II wojny światowej. Z tego względu nie odbyły się letnie igrzyska w 1916 roku oraz letnie i zimowe w 1940 i 1944 roku.

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę