COVID-19 to choroba sezonowa? Jest raport amerykańskich naukowców

Na łamach pisma „Evolutionary Bioinformatics” amerykańscy naukowcy z University of Illinois zaprezentowali obejmującą 221 krajów analizę, która wskazuje, iż pandemia COVID-19 może nasilać się w pewnych okresach roku.

   

„Jeden z naszych wniosków jest taki, że choroba może być sezonowa, tak jak grypa. To bardzo ważne w perspektywie tego, czego powinniśmy się teraz spodziewać po opanowaniu pierwszych fal z pomocą szczepień”, stwierdza prof. Gustavo Caetano-Anollés, jeden z autorów publikacji

Badacze z amerykańskiego uniwersytetu w Illinois podkreślają, że sezonowa natura chorób jest na tyle powszechna, że do słownika na stałe weszły już związane z tym określenia, takie jak choćby „sezon grypowy”. Naukowcom ze Stanów Zjednoczonych nie udało się jednak ostatecznie ustalić, czy COVID-19 to choroba sezonowa, czy nie.

   

Niektórzy specjaliści sugerowali już na początku pandemii, że SARS-CoV2 także może się w taki sposób zachowywać, podobnie jak inne koronawirusy, na przykład grypy, która pojawia się w określonej porze roku. Hipotezy te jak dotąd nie zostały potwierdzone i brakuje danych na ten temat, szczególnie odnoszących się do globalnej skali.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News