Polacy odczuwają bardzo duże zmęczenie pandemią – wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Pandemia koronawirusa trwa w Europie i w naszym kraju już blisko rok. Wiele badań wskazuje, że Polacy z tego powodu odczuwają duże zmęczenie.

Badanie wykonane przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl wskazuje, że 16 proc. badanych zgadza się ze stwierdzeniem: „Mam serdecznie dość tej epidemii i czuję, że za chwilę oszaleję”.

Z kolei 26 proc. badanych aprobuję opinie: „Bardzo czuję się zmęczony epidemią”. 39 proc. badanych Polaków utożsamia się ze stwierdzeniem: „Raczej czuję się zmęczony epidemią”.

Gdy zsumujemy te dane, pokazują one, że aż 81 proc. Polaków zasygnalizowało zmęczenie pandemią koronawirusa i co za tym idzie zagrożeniem, obostrzeniami oraz ich skutkami na życie społeczne i gospodarcze.

Tylko 19 proc. Polaków poddanych badaniu zadeklarowało, że albo „raczej się nie czuje zmęczona epidemią” (11 proc. wskazań) bądź też „w ogóle nie czuje się zmęczona epidemią” (8 proc. wskazań).

Powyższe badanie potwierdza panujące w polskim społeczeństwie zmęczenie tematem koronawirusa wywołane zarówno przez wprowadzane przez rząd obostrzenia, mające katastrofalny wpływa na relacje społeczne i gospodarcze, jak i niektóre media, które budowały atmosferę zagrożenia. Ten społeczny trend ma zresztą swoje odzwierciedlenie w innych zachodnich społeczeństwach. Stąd coraz dobitniej podkreśla się znaczenie więzi społecznych, które na przestrzeni ostatnich ulegały coraz większej erozji, a epidemia koronawirusa niezwykle przyspieszyła ten proces. Wszystko to może powodować poczucie izolacji społecznej i prowadzić do wielu groźnych powikłań, a przede wszystkim chorób psychicznych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę