Specjaliści z Recovery, grupy badawczej poszukującej skutecznego leku na COVID-19, poinformowali, że immunosupresant tocilizumab, stosowany głównie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i ciężkiej postaci zapalenia stawów u dzieci, może zmniejszać ryzyko śmierci u pacjentów z ciężkim przebiegiem koronawirusa.

Od początku pandemii Recovery testowało wiele leków, szukając skutecznego antidotum na COVID-19. Tocilizumab został włączony do badania klinicznego w kwietniu zeszłego roku. Nabór do badania klinicznego zakończony został 24 stycznia 2021 roku po tym, jak ustalono, że w próbach wzięło wystarczająco dużo osób, by wiarygodnie ocenić, czy terapia tym lekiem przynosi korzyści w ciężkim przebiegu COVID-19.

Podawany dożylnie lek przeciwzapalny stosowano u pacjentów, którzy wymagali tlenoterapii. Okazało się, że terapia tocilizumabem skraca czas pobytu pacjentów w szpitalu oraz statystycznie zmniejsza potrzebę stosowania respiratorów. Badanie wykazało ponadto, że osoby chorujące na ciężką postać COVID-19 po zastosowaniu leczenia tocilizumabem, miały większą szansę na przeżycie.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę