Mrożonki – w jaki sposób i jak długo je przechowywać? Sprawdzone metody!

mrożonki
fot. /Pixabay

Chyba każdy z nas przechowuje produkty spożywcze w zamrażarce. Gdy kupimy za dużo, albo chcemy przedłużyć trwałość danego produktu wtedy po prostu go zamrażamy. Jednak, zbyt długie mrożenie żywności może przyczynić się do jej zepsucia. Podpowiadamy, ile czasu należy trzymać mrożonki w lodówce, tak aby nie utraciło swoich właściwości i składników odżywczych, a po rozmrożeniu nadawało się do spożycia i nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia.

REKLAMA

Pokarm można przechowywać w zamrażarce nie dłużej niż rok. Aczkolwiek istnieją pewne różnice, które dotyczą rodzaju danego produktu spożywczego. Warto się z nimi zapoznać.

Pieczywo
Chleb lub surowy spód do pizzy można przetrzymywać w zamrażarce nawet przez miesiące

REKLAMA

Warzywa i owoce
Mogą zostać zamrożone na około pół roku. Jednak warzywa korzeniowe można mrozić trochę dłużej – nawet do 8 miesięcy, a zioła nawet do 12 miesięcy.

Sery
Większość serów można mrozić nie więcej niż 4 miesiące. Niemniej jednak, po rozmrożeniu tych produktów, niektóre z nich mogą utracić swoje cechy organoleptyczne, zwłaszcza aromat.

REKLAMA

Dania gotowe
Pizza, kotlety w panierce, zapiekanki lub inne dania gotowe – można je kupić niemal w każdym supermarkecie. A ile czasu można je przechowywać w zamrażarce? Warto spojrzeć na zalecenia producenta umieszczone na opakowaniu danego produktu. Uznaje się, że maksymalnie 4 miesiące.

Mięso
Przechowywanie mięsa w zamrażarce zależy od jego gatunku:
wędliny – nie dłużej niż pół roku.
cielęce – około 8 miesięcy,
drobiowe – najwyżej 3 miesiące,
wieprzowe – nie dłużej niż 6 miesięcy,
wołowe – około 7 miesięcy,
mięso dzikiego ptactwa – do 2 miesięcy,
dziczyzna – 12 miesięcy,
mięso baranie – maksymalnie 9 miesięcy

REKLAMA

Ryby
Warto pamiętać o jednej złotej zasadzie. Im więcej tłuszczu posiada produkt, tym trzeba go krócej mrozić. To samo dotyczy ryb. Można je trzymać w zamrażalce nie dłużej niż pół roku.

Jak przechowywać mrożonki?

Produkty żywnościowe, które będziemy mrozić, muszą mieć temperaturę pokojową. Zaleca się, aby podzielić je na mniejsze porcje i zawinąć je w folię spożywczą. W takiej postaci włożyć do pojemników. Warto dołączyć do nich etykietę z informacją o dacie zamrożenia.

Podziel się: