beza
fot. Pixabay

Beza to bezkonkurencyjny dodatek do wielu ciast i deserów. Aby miała delikatną i kruchą strukturę, musimy ją właściwie przyrządzić i suszyć. Inaczej będzie twarda i ciągnąca. Na to czy się uda, wpływa nie tylko temperatura i czas pieczenia, ale także rodzaj użytego cukru.

Beza powstaje z cukru i białek. Jeśli mamy jedno białko z większego jajka, powinniśmy dodać 50 g cukru. To optymalna proporcja, za sprawą której zawsze wyjdzie pyszna beza. Musimy też pamiętać, aby bardzo dokładnie oddzielić białka od żółtek. Beza będzie doskonała, gdy wsypiemy do niej drobny cukier do wypieków albo mieszankę tego cukru z cukrem pudrem. Warto wiedzieć, że im większe kryształki, tym większa szansa, że beza nie wyjdzie.

Ważny jest także czas przyrządzania i sam proces pieczenia. Zanim przystąpimy do ubijania masy na bezę, pamiętajmy, aby nastawić piec, a blachę wyłożyć pergaminem. Samą bezę ubijamy dość szybko, aby jej nie przeciągnąć. Potem suszymy ją w niskiej temperaturze.

Jaki cukier pasuje do bezy? Gwarancja zawsze doskonałego deseru

Do bezy najlepszy będzie drobny cukier do wypieków. Można połączyć go też z cukrem pudrem. Drobny kryształ prędzej się rozpuści. Jeśli użyjemy tradycyjnego cukru, beza nie wyjdzie tak pyszna. Cukier nie roztopi się należycie i będzie czuć go w deserze. Gdy z kolei sięgniemy po cukier puder, powstanie nam ciągliwa i mało krucha beza.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę