musztarda
fot. screen Youtube / The Cooking Canuck

Musztarda stanowi nie tylko świetny dodatek do warzyw, mięs, sałatek czy potraw z rusztu. Ten znakomity produkt ma też wiele innych zastosowań. Sprawdzi się m.in. jako domowe antidotum na infekcję, preparat kosmetyczny czy środek zwalczający insekty. Sprawdź, na czym polegają te zastosowania.

Musztarda to rodzaj pikantnego sosu, który produkuje się z ziaren gorczycy. Zazwyczaj stanowi dodatek do wielu wytrawnych potraw, wspaniale podkreślając ich smak. Latem jest niemal obowiązkowym uzupełnieniem wielu dań z grilla. Okazuje się, że sos ten ma też inne zastosowania, o których warto wiedzieć.

Musztarda w domowej apteczce

Jeśli dokucza ci ból gardła, a leki, które masz w swojej apteczce nie działają, przygotuj domowy specyfik na bazie musztardy. Połącz ją z łyżeczką soli i sokiem z cytryny, następnie wszystko rozcieńcz wodą i taką miksturą wypłucz gardło. Tę metodę znano już dziesiątki lat temu, stosowały ją nasze babcie i prababcie. Podobno jest niezawodna.

Musztarda w kosmetyczce

Musztarda ma sporo witaminy E, więc może działać podobnie jak peeling. Niewielką jej ilość zmieszaj z zimnym jogurtem naturalnym. Zaaplikowana na włosy także może przynieść korzyści – nawilży je i przyspieszy ich wzrost.

Musztarda w ogrodzie

Ponieważ musztarda ma dość intensywny zapach, może skutecznie wystraszyć niektóre owady. Oprysk z dodatkiem tego sosu odgoni m.in. mrówki, stonki, mszyce i ślimaki. Możesz też rozważyć zakup musztardy w formie proszku i rozrzucić ją w rejonach, gdzie pojawiają się krety i nornice.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę