kotlety schabowe
fot. Pixabay

Dlaczego kotlety schabowe wychodzą twarde po usmażeniu? Prawdopodobnie zlekceważyłeś jedną zasadę, która jest kluczowa. Polega ona na zamarynowaniu mięsa w początkowej fazie przygotowywania potrawy. Za sprawą składników marynaty mięso stanie się bardziej delikatne i soczyste, co przełoży się na jego smak.

W kotletach schabowych uwielbiamy przede wszystkim chrupiącą panierkę oraz miękkie soczyste wnętrze. Niekiedy jednak mięso wychodzi twarde i niezbyt smaczne. Dlaczego tak się dzieje?

Co zrobić, żeby kotlety nie były twarde po usmażeniu?

Część osób po rozbiciu kawałków schabu przystępuje jedynie do posypania ich pieprzem i solą. W rezultacie kotlety wychodzą twarde i mało smaczne. Dzieje się tak dlatego, że nie dodano produktu, który wspomógłby kruszenie mięsa. A odważcie się chociaż raz zamarynować mięso w np. w przyprawach i maślance albo w musztardzie. Dzięki kwaśnemu składnikowi struktura schabu stanie się delikatniejsza, dodatkowo nabierze on intensywniejszego smaku. Pamiętajcie, aby mięso pozostawić w marynacie na całą noc. Jeśli jednak zapomnieliście, aby zatopić je w mieszance wieczorem, zróbcie to minimum 2-3 godziny przed pracami w kuchni. Przez ten czas schab też zdąży skruszeć.

Co oprócz marynaty wpływa na miękkość kotletów?

O tym, że przed zamarynowaniem kawałki schabu należy rozbić tłuczkiem, raczej nie trzeba nikomu przypominać. Istotne jest, aby wykonać to proporcjonalnie i z obu stron. Warto dodać, że im cieniej będą rozbite plastry mięsa, tym szybciej się usmażą, co także wpłynie korzystnie na miękkość i soczystość potrawy.

Przed obróbką termiczną płaty schabu trzeba odsączyć z nadmiaru marynaty – warto osuszyć je za pomocą ręcznika papierowego. To sprawi, że panierka będzie lepiej przylegać do powierzchni mięsa. Do smażenia kotletów najlepiej użyć smalcu albo oleju rzepakowego. Oba dobrze tolerują wysoką temperaturę, a przy okazji mają dosyć neutralny smak. Mięso należy smażyć na średniej mocy ognia, bo w przeciwnym wypadku może się przypalać.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę